MOTERŲ BARJERAI:

Tyrimas, kaip paskatinti veiklių moterų fizinį aktyvumą

Fizinis aktyvumas apima bet kokią žmogaus fizinę veiklą. Žmogus gali dirbti sode, darže, namus tvarkyti, gali į darbą, parduotuvę ar pan. eiti pėsčiomis, lipti laiptais užuot važiavęs liftu, daryti paprastus tempimo pratimus, šokti, tiesiog vaikščioti gamtoje – bet kokį judėjimą galima įvardinti žmogaus fiziniu aktyvumu, kuris turi tapti maloniu įpročiu ir sudėtine kiekvienos dienos dalimi.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 28 % pasaulio gyventojų yra fiziškai neaktyvūs. Fiziškai pasyvių moterų yra daugiau negu vyrų – atitinkamai moterų 33 %, vyrų 23 %.

Gilintis į šią problemą pradėjo tarptautinio projekto „Europos šalių bendradarbiavimas, skatinant moterų dalyvavimą fizinio aktyvumo programose / MOTERŲ BARJERAI“ tyrėjai. Šiuo projektu siekiama įvertinti, ar kasdieniniame aktyvių moterų gyvenime yra kliūčių (barjerų) užsiimti fizine veikla, taip pat norima nustatyti priežastis, kurios dažniausiai sąlygoja fiziškai pasyvaus gyvenimo būdo pasirinkimą. Projektas pradėtas 2021 m., baigsis 2022 m. pabaigoje. Projektą finansuoja Europos Sąjungos programa Erasmus+. Šio projekto rėmuose moterų fizinio aktyvumo problemoms spręsti atliekamos ne tik įvairios apklausos, analizės, tyrimai, bet taip pat bus pasiūlyti praktiniai įrankiai. Tarptautiniu mastu bus parengtos taisyklės ir metodologija, paruošti treneriai, kurie padės moterims rinktis aktyvesnį ir judresnį gyvenimo būdą.

Viename iš projekto intelektualių produktų – moterų poreikių ir kliūčių analizės anketiniame tyrime dalyvavo per du tūkstančius 20-65 metų amžiaus moteris iš projektą vykdančių 5 šalių: Bulgarijos, Graikijos, Italijos, Lietuvos, Rumunijos. Įtakos fizinei bei sportinei veiklai gali turėti skirtingos priežastys (ekonominės, edukacinės, emocinės, fizinės, socialinės), todėl buvo paimtas platus apklausos dalyvių spektras – nuo fiziškai aktyvių iki sėslų gyvenimo būdą besirenkančių moterų.

Tyrėjai analizavo  šių moterų gyvenimo būdą, jų aplinką, psichologinę būklę, jų siekius gyvenime, taip pat moterų fizinio aktyvumo situaciją visose minėtose šalyse, fizinės ir sportinės veiklos įpročius nacionaliniais lygiais, požiūrį į fizinį judėjimą. Ataskaitoje išanalizuotos priežastys, kurios trukdo moterims užsiimti fizine veikla ir išnagrinėtos galimybės, kurios leistų pakeisti kai kuriuos aspektus (fizinį ar psichinį), siekiant įveikti moterų fizinio aktyvumo barjerus.

Atliekant tyrimą nustatyta, kad kliūtys, arba kaip projekte vadinama – barjerai, faktiškai nepriklauso nuo moterų finansinių galimybių ar nuo sporto infrastruktūros bei fizinės veiklos paslaugų pasiūlos – didžiausi trukdžiai, kaip parodė moterų poreikių ir kliūčių analizė, susiję su laiko ir motyvacijos stoka. Didžiulė pareigų ir atsakomybių našta aktyviame gyvenimo periode (darbas, buities darbai, vaikai ir senyvo amžiaus šeimos narių priežiūra) fizinį aktyvumą (mankštą, paprastus pratimus, pasivaikščiojimus ir kitokį sveikatai naudingą judėjimą) moters svarbiausių dalykų sąraše nustumia į pabaigą.

Plačiau apie tyrimą skaitykite čia: apklausų analizės ataskaita